Bismil’de  ilk tören Bismil hükümet konağı bahçesinde  Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Kaymakamımız Sayın Turgay Gülenç tarafından Atatürk anıtına çelenkleri sunuldu. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte iki dakikalık saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşının okunmasıyla göndere çekilen bayraklar yarıya indirildi ve ilk tören sona erdi.
10 Kasım Atatürk’ün 78. ölüm yıl dönümü sebebiyle yapılan etkinlikler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla devam etti. Bismil Cahit Sıtkı Tarancı Anadolu Lisesi konferans solunun da öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programında Büyük Önder Atatürk’ün hayatı sinevizyon eşliğinde anlatıldı, İlkokul, Ortaokul ve Liseli öğrencileri tarafından şiirler okundu .
Program sonrasında Kaymakamımız Sayın Turgay Gülenç ve beraberindekiler programı hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.
Törene Kaymakamımız Sayın Turgay Gülenç, , Kurum Amirleri, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi parti temsilcileri,  Gaziler ve öğrenciler katıldı.
Yapılan etkinliklerin ardından program sona erdi.